Odrody viniča

BIELE ODRODY

Verdejo2

VERDEJO

Autochtónna odroda z vinohradníckej oblasti D.O. Rueda, z ktorej sa vyrábajú unikátne, ovocné, biele vína. Vyznačuje sa veľkým aromatickým potenciálom, ktorý jej dáva osobitosť, kvalitu a rozdielnosť.

Malý strapec, viditeľná stopka, stredne malé bobule, hrubá zeleno-žltá šupka, zelenkastá dužina.

 Albarino2

ALBARIÑO

Autochtónna odroda z vinohradníckej oblasti D.O. Rías Baixas, z ktorej sa pripravujú vysoko kvalitné biele vína. Jej aromatický potenciál s kvetinovými nuansami ju robia atraktívnou a jedinečnou. Má vysoký obsah cukru a kyslosti, čo dodáva vínu výbornú sviežosť.

Malý strapec, malé žlto-zelené bobule, stredne hrubá šupka, skoré dozrievanie.

 Malvasia2

MALVASÍA

Existuje mnoho odrôd Malvasía na svete, ale “Malvasía de Rioja“ je rozdielna. Jej vlastnosti umožňujú vyrobiť biele vína výnimočnej kvality, ktoré sa charakterizujú jemnosťou a aromatickou intenzitou.

Veľký strapec, stredne malé bobule, zrelé bobule májú červenkasto žltú farbu, hrubá šupka.

 Viura2

VIURA

Hlavná biela odroda pestovaná v Rioje. Pripravujú sa z nej ovocné vína s arómou po kvetoch a so značným stupňom kyslosti, čo je ideálne pre výrobu mladých ako aj vyzretých bielych vín. V Španielsku je tiež známa ako Macabeo.

Stredne veľký až veľký strapec, guľaté bobule s horkosladkou šťavou, pomalé dozrievanie.

 Tempranillo Blanco2

TEMPRANILLO BLANCO

Táto odroda je prírodnou genetickou mutáciou červenej odrody Tempranillo, ku ktorej prišlo v Rioje. Nenachádza sa nikde inde na svete. Jej vína dosahujú excelentnú kvalitu a charakterizujú sa intenzívnou ovocnou vôňou a vyváženou chuťou.

Stredne veľký strapec, stredne veľké mierne sploštené bobule, skoré dozrievanie.

Sauvignon Blanc2

SAUVIGNON BLANC

Odroda s pôvodom z Francúzska (Loire), ktorá je po Chardonnay považovaná za najlepšiu bielu odrodu francúzskeho pôvodu. V Španielsku sa začala pestovať v 70. rokoch, v oblasti D.O. Rueda. Vyrábajú sa z nej vína elegantné, suché a kyslé.

Malý strapec, malé zeleno-žlté bobule, konzistentná duživa s intenzívnou arómou.

 

Zobraziť vína z bielych odrôd kliknutím tu.

 

ČERVENÉ ODRODY

Tempranillo2

TEMPRANILLO

Najrozšírenejšia červená odroda v Španielsku a základ identity skvelých vín z D.O.Ca Rioja a D.O. Ribera del Duero. Pripravujú sa z nej vína vyrovnané v obsahu alkoholu, farbe a kyslosti, s dobre kompenzovanou štruktúrou s jemnou a elegantnou chuťou. V Španielsku je tiež známa ako Tinta del País, Tinta de Toro a Tinta Fina.

Stredne veľký strapec, stredne veľké čierno-modré bobule, mäkká dužina, skoré dozrievanie.

Garnacha2

GARNACHA

Odroda španielskeho pôvodu, z ktorej sa pripravujú aromatické vína, kde prevláda jahoda. V teplých oblastiach sa z nej vyrába víno, pre ktoré je známa. V chladných oblastiach sa z nej získava kvalitné a vyvážené ružové víno. Tiež je známa ako Grenache.

Stredne veľký strapec, stredne veľké tmavofialové bobule, šťavnatá bezfarebná dužina.

Graciano2

GRACIANO

Odroda, ktorá pomáha iným dostať z nich to najlepšie, predovšetkým odrode Tempranillo, ktorej dodáva kvalitu a jemnosť, vďaka jej kyslosti a tanínom. Vhodná na prípravu vín so značnou kyslosťou a obsahom polyfenolov, ktoré sú ideálne pre zrenie v barikových sudoch. Tiež je známa ako Cagnulari, Morrastel, Tinta Miuda.

Stredne veľký strapec, stredne veľké čierno-modré bobule.

Merlot2

MERLOT

Najrozšírenejšia francúzska odroda v Španielsku s príjemnými ovocnými arómami a tanínmi. Pre optimálny rast potrebuje chladné podnebie, preto sa vyskytuje hlavne v severnej časti Španielska, kde sa používa pri výrobe vín z viacerých odrôd.

Stredne veľký strapec, stredne veľké tmavomodré bobule.

Shyrah2

SYRAH

Odroda s dobrým obsahom alkoholu, vysokou kyslosťou, tanínmi, arómami a farbou. V priebehu dvoch desaťročí vzrástla rozloha, ktorú zaberá v Španielsku, zo 4 na 20000 hektárov. Výborne sa kombinuje s odrodou Tempranillo a Garnacha.

Stredne veľký strapec, stredne veľké čierno-modré bobule.

Cabernet Sauvignon2

CABERNET SAUVIGNON

Jedna z najznámejších červených odrôd na svete. Je prirodzeným krížencom odrôd Cabernet Franc a Sauvignon Blanc. Pôvodom z oblasti Bordeaux, kde sa vyskystla pred viac ako 600 rokmi. Pred približne 20 rokmi zaberala v Španielsku 1000 hektárov, dnes viac ako 22000.

Malý strapec, malé čierno-modré bobule.

 

Zobraziť vína z červených odrôd kliknutím tu (ružové) alebo tu (červené).

Späť do obchodu